Laborgyakorlat 2024.06.30-07.01

Nyáron lehetőségünk volt részt venni a Nemzeti Tudósképző Akadémia és a Selye János program szervezésében egy tehetséggondozó foglalkozáson.

A laborgyakorlat a Szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium kémia laborjában volt megtartva, ahol különböző témákkal ismerkedtünk meg pl. szövettan, bonctan (állatok, szervek, növények), biokémia.

A képzés egyik főszervezője Baranyai József volt, aki az első nap ismertette a programtervet.

Vasárnap délelőtt boncoltunk: többek között kanadai óriás gilisztát és csótányt is. Egy gyors ebédszünet után biokémiai kísérleteket végeztünk.
Másnap állati szövet-metszeteket vizsgáltunk mikroszkóp alatt. Ezen a napon a boncolásra kora délután került sor, majd egy gyors teszt következett, ami összefoglalta az elmúlt két napban megtanultakat.

Nagyon élveztük a gyakorlatot, sok élménnyel és tapasztalattal gazdagodtunk!

Erős Anna és Vastag Zsófia 12.A

* * *

Június 30.-án, vasárnap, nagyon korai kelés után felszálltunk az 5:21-kor induló, szombathelyi vonatra, és kezdetét vehette az utazás, hogy részt vegyünk a Nemzeti Tudósképző Akadémia és a Selye János program szervezésében tehetséggondozó foglalkozásokon.
A vonatunk késett, így rohanva, de végül időben megérkeztünk a Bolyai Gimnázium laborjába.

Csapatunk (11 fő), első napját boncolással kezdte. Először egy giliszta, majd egy csótány volt az alanyunk.
Délután pedig biokémia órán vettünk részt, ahol különböző anyagok kimutatási módszereiről, az automata pipetta helyes hasznalatáról, majd az elektroforézisről esett szó.
Este volt egy kis szabadidőnk, így bejátruk Szombathely gyönyörű városát, majd elfoglaltuk a kollégiumi szobáinkat.

Második napunkat egy kis elméleti anatómia oktatással kezdtük, majd szövettan gyakorlaton nézhettük meg különböző szervek metszetét mikroszkóp alatt. Egy röpke ebédszünet után a csirkeszárny boncolása következett. Először az izmok eredési és tapadási pontját valamint funkcióját kerestük, majd az ezek alatt elhelyezkedő idegeket boncoltuk ki. Mindeközben egy szóbeli összehasonlítást hallhattunk a csirkeszárny és az emberi kar anatómiája között.

Ezután a két nap anyagából írásbeli vizsgát kellett tennünk, ami mindenkinek nagyon jól sikerült. Ez alatt a két nap alatt rengeteg élménnyel és tudással gyarpodtunk, amelyeket a hazafelé tartó vonatunkon újra és újra felidéztünk.

Nagyon szeretnénk megköszönni a remek előadásokat és gyakorlatokat a Szombathelyi Bolyai János Gimnázium két tanárának: Baranyai Józsefnek és Szabó Bence Farkasnak. És külön köszönet Vass Adrien Tanárnőnek, amiért felhívta figyelmünket erre a remek lehetőségre.

Bálint Orsolya 10.B