Mester András Nukleáris Szaktábor 2024.

Keszthely, 2024. július 1-6.

A Nukleáris szaktábort 16. alkalommal szervezte meg a Magyar Nukleáris Társaság középiskolás diákok számára. Az elmúlt 8 tábornak Keszthely volt a házigazdája. Az előadások és a szállás a Keszthelyi VSZK tantermeiben és kollégiumában voltak. Az intézmény tökéletes feltételeket biztosított a táborozáshoz. Az idén 24 diák vett részt az egy hetes programban, amelynek megvalósításához a Nukleáris Társaság komoly anyagi támogatást adott. A tanulók az ország minden részéből érkeztek, Zala vármegyét a Vajdából Markal Máté „képviselte”. A tábor vezetői Ujvári Sándor (Székesfehérvár), Tarján Péter (Nyíregyháza) és a helyi szervező Farkas László (Keszthely) fizika tanárok voltak. A táborban fiatal segítőként részt vett Vavrik Márton és Szegedi-Csinády Csongor a FINE (Fiatalok a Nukleáris Energetikáért) részéről.
A program – a korábbiakhoz hasonlóan – úgy történt, hogy délelőttönként hangzottak el a szakmai előadások, amelyek között bevezető ismeretek is helyet kaptak a neves nukleáris szakemberek előadásai mellett. A táborozók hallhattak az atomerőművekről, a sugárvédelemről, az orvosi alkalmazásokról, stb.

A „legizgalmasabb” előadások közül, pl.:

• Részecskefizika és a titokzatos kvarkok, Horváth Dezső Széchenyi-díjas professzor (HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont)
  • Teremtésközelben, Sükösd Csaba nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanár (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézet)
  • Nukleáris medicina, Gáldi Ádám (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézet)
  • Természetes atomreaktor egy afrikai uránbányában, Horváth Ákos (Eötvös Loránd Tudományegyetem, TTK Fizikai Intézet)
  • A radioaktív hulladékok kezelési és tárolási koncepciói, Fábián Margit (HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont)
  • A Curie-család, Radnóti Katalin (Eötvös Loránd Tudományegyetem, TTK Fizikai Intézet)
  • Hozzuk le a Napot a Földre: az ITER kísérle, Réfy Dániel (HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont)
  • PSA – a nuklearis biztonság komplex megközelítése, Neubauer István (Paks 2)

Július 3-án egész napos budapesti kiránduláson vettek részt diákok. Ennek során ellátogattak az Energiatudományi Kutatóközpontba, ahol előadások és laborlátogatások során betekintést kaptak a Központ kutatási témáiba.

A keszthelyi szakmai programok között helyet kapott egy labormérés (Planck-állandó meghatározása) és egy szimulációs feladat (egy ország villamosenergia-termelésének modellezése) a Vajda János Gimnázium laboratóriumában, Farkas László, Ujvári Sándor és Tarján Péter vezetésével.

A táborlakók három látványos kísérleti show-t is láthattak, népszerű volt a FINE-sek által szervezett ismerkedős esti program és a nukleáris vetélkedő is. Feladatmegoldó verseny is volt meghirdetve, amelyre az utolsó előtti napig lehetett beadni a megoldott feladatokat.
A délutáni programok során a táborozók strandolhattak a Balatonon, voltak a Hévízi Gyógyfürdőben, ahol egy ismeretterjesztő előadás után fürdésre is volt lehetőség. A  Festetics Kastélymúzeum sem maradhatott ki a tartalmas szabadidős tevékenységből.
A tábor utolsó napján, a záráskor táborvezetők értékelték az egy hetet, kiosztásra kerültek a különböző jutalmak, díjak.  A legjobb feladatmegoldóknak, labormérőnek, szimulációnak.

Ebben az évben – hagyományteremtő jelleggel, a tábor alapítójára emlékezve – a Nukleáris Társaság megalapította a Mester András díjat, amelyet a tábor vezetői és a diákok szavazatai alapján egy olyan táborlakó érdemel ki: „aki az adott évben a Mester András Nukleáris Szaktáborban a modern fizika iránti elkötelezettségével és példamutató magatartásával elnyerte a diáktársai és a tábor vezetőségének elismerését.”

Idén, először a díjat Simon János Dániel (ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium, Budapest) kapta, aki a legjobb szimulációs, mérési jegyzőkönyvet adta be, és a feladatokmegoldó versenyben is ő volt az első.  A díjat Mester András özvegye adta át.
Az elégedettségi kérdőív feldolgozásából az derült ki, hogy a táborozók nagyon hasznosnak és érdekesnek ítélték meg a Keszthelyen eltöltött egy hetet, a többség jövőre is eljönne!

Farkas László, a Mester András Nukleáris Szaktábor helyi szervezője
Keszthelyi Vajda  János Gimnázium